Web Toolbar by Wibiya
2011 Semifinalists
In alphabetical order, by last name.
Click on the images for further information on the semifinalist.



Anastasia Agapova
(Russia)


Sponsored by:

Wayne Boyd &
Annie
Clarke


Robyn Bollinger
(USA)

Sponsored by:

Jim & Helen
Hannan



Maia Cabeza
(Canada)


Sponsored by:
Denver & Prue
Olde



Martha Cohen
(Germany)

Sponsored by:




Stefani Collins
(USA)

Sponsored by:



Luosha Fang
(China)

Sponsored by:


Luke Hsu
(China/USA)

Sponsored by:

Graeme Edwards &
Di LeCren



Nadir Khashimov
(Uzbekistan / USA)


Sponsored by:




Eun-Ae Koh
(Korea)

Sponsored by:




Woo Il Lee
(Korea)

Sponsored by:



Richard Lin
(Taiwan/USA)

Sponsored by:

Peter Wilson &
Gerda McGechan




Sergey Malov
(Russia)


Sponsored by:

The Becroft
Foundation




Eric Silberger
(USA)


Sponsored by:




Maciej Strzelecki
(Poland)

Sponsored by:

Jan & Don Spary



Min Kyung Sul
(Korea)


Sponsored by:





Arianna Warsaw-Fan
(USA)

Sponsored by:




Eun-Sol Youn
(Korea)


Sponsored by:






Xiang Yu
(China)


Sponsored by:




Alternates

1st Alternate
Da Sol Jeong (Canada)
2nd Alternate
Boson Mo (Canada)
3rd Alternate
Nigel Armstrong (USA)
4th Alternate
Soh-Yon Kim (Korea)

Click here to learn more about the Alternates.




Anatasia AGAPOVA (Russia)

Born

23 November 1987


Musical Education

Schwob School of Music, Curtis Institute of Music


Principal Teachers

Sergiu Schwartz, Shmuel Ashkenasi, Aaron Rosand


Awards

Jury Prize Moscow International David Oistrakh Violin Competition (2006)


Semi-final Round I

J.S. Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 3

Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major, KV 216

Semi-final Round II

Paganini: Caprice No 11 & 17 from Caprices No 1
Brahms: Sonata No 3 in D minor, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Paganini: La Campanella


Semi-final Round III

Ravel: Trio for piano, violin and violoncello


Final Round Repertoire

Prokofieff: Concerto No 2 in G minor Op 63


Sponsored by Wayne Boyd & Annie Clarke


TXT 'Anastasia' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Robyn BOLLINGER (USA)

Born

10 July 1991


Musical Education

Aspen Music Festival and School, New England Conservatory


Principal Teachers

Paul Kantor, Soovin Kim, Miriam Fried


Awards

Second Prize and Best Beethoven Sonata Louis Spohr Violin Competition (2007), Fourth Prize Yehudi Menuhin International Violin Competition (2006)


Semi-final Round I

Bach: Ciaconna from Partita No 2 in D Minor
Mozart: Allegro Aperto from Concerto No 5 in A Major KV 219


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 15 & 21 from Caprices Op 1
Beethoven: Sonata No 5 in F Major movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Sarasate: Carmen Fantasy, Op. 25


Semi-final Round III

Ravel: Trio for piano, violin and violoncello


Final Round Repertoire

Brahms: Concerto in D major


Sponsored by Jim & Helen Hannan


TXT 'Robyn' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Maia CABEZA (Canada)

Born

20 September 1992


Musical Education

Curtis Institute of Music


Principal Teachers

Ida Kavafian, Joseph Silverstein


Awards

Finalist Philadelphia Orchestra Competition (2009), Second Prize sphinx Competition (2007)


Semi-final Round I

Bach: Allemande, Double, Corrente, Double from Partita No 1 in B minor
Mozart: Allegro from Concerto No 4 in D major KV 218


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 10 & 20 from Caprices Op 1
Prokofieff: Sonata No 1 in F minor, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Wieniawski: Polonaise No 2


Semi-final Round III

Ravel: Trio for piano, violin and violoncello


Final Round Repertoire

Beethoven: Concerto in D major


Sponsored by Denver & Prue Olde


TXT 'Maia' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Martha COHEN (Germany)

Born

2 June 1986


Musical Education

University of Music and Performing Arts Munich


Principal Teachers

Helge Thelen, Sonja Korkeala, ErnŲ Sebestyén, Mi-kyung Lee


Awards

Young Musician Prize Leopold Mozart Augsburg (2009), Fifth Prize and Special Prize Mozart concerto and modern concerto Premio Rodolfo Lipizer International Competition (2009)


Semi-final Round I

Bach: Grave and Fuga from Sonata No 2 in A minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 1 & 2 from Caprices Op 1
Beethoven: Sonata No 7 in C minor, Op 30, No 2, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Waxman: Carmen Fantasy


Semi-final Round III

Schumann: Trio No 1 in D minor, Op 63


Final Round Repertoire

Brahms: Concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Martha' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Stefani COLLINS (USA)

Born

6 May 1989


Musical Education

UNC School of the Arts, Aspen Music Festival and School, Cleveland Institute of Music


Principal Teachers

Sarah Johnson, Paul Kantor


Awards

Semi-finalist Young Concert Artists and Buenos Aires Intíl Violin Competition (2010), Second Prize Donald Portnoy Intíl Competition (2009)


Semi-final Round I

Bach: Grave and Fuga from Sonata No 2 in A minor
Mozart: Allegro Aperto from Concerto No 5 in A major KV 219


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 11 & 22 from Caprices Op 1
Prokofieff: Sonata No 2 in D Major movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Wieniawski: Variations on an Original Theme, Op 15


Semi-final Round III

Schumann: Trio No 1 in D minor, Op 63


Final Round Repertoire

Sibelius: Concerto in D minor


Sponsored by


TXT 'Stefani' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Luosha FANG (China)

Born

26 October 1988


Musical Education

Shanghai Conservatory of Music, Bard Conservatory of Music, Curtis Institute of Music


Principal Teachers

Qing Zheng, Arnold Steinhardt, Ida Kavafian


Awards

Silver Medal Fischoff Chamber Music Competition (2010)


Semi-final Round I

Bach: Ciaccona from Partita No 2 in D minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 2 & 13 from Caprices Op 1
Brahms: Sonata No 1 in G major, Op 78, movements 2 & 3
Psathas: Gyftiko
Hubay: Carmen Fantasy


Semi-final Round III

Schumann: Trio No 1 in D minor, Op 63


Final Round Repertoire

Elgar: Concerto in B minor, Op 61


Sponsored by


TXT 'Luosha' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Luke HSU (China/USA)

Born

24 July 1990


Musical Education

University of Houston, Rice University


Principal Teachers

Fredell Lack, Emanuel Borok, Cho-Liang Lin


Awards

Grand Prize Donald Portnoy International Competition (2010), First Prize Aspen Concerto Competition (2010)


Semi-final Round I

Bach: Grave and Fuga from Sonata No 2 in A minor
Mozart: Allegro Aperto from Concerto No 5 in A major KV 219


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 20 & 21 from Caprices Op 1
Beethoven: Sonata No 7 in C minor, Op 30, No 2, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Ysaye: Sonata No 6, Op 27


Semi-final Round III

DvořŠk: Trio No 4 in E minor, Op 90, Dumky


Final Round Repertoire

Tchaikovsky: Concerto in D major


Sponsored by Graeme Edwards & Di LeCren


TXT 'Luke' to 5787 between 4-11 June to vote for him!



Nadir KHASHIMOV (Uzbekistan/USA)

Born

16 August 1990


Musical Education

Uspensky Music School, Curtis Institute of Music


Principal Teachers

Sergiu Schwartz, A Khashimov, Pamela Frank, Shmuel Ashkenasi


Awards

Grand Prize Yankelevitch International Violin Competition (2011), Second Prize and Audience Prize Pablo Sarasate International Violin Competition (2007), Second Prize Paganini Moscow Violin Competition (2006), First Prizes George Enescu International Violin Competition and International Kocian Violin Competition (2001)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro Aperto from Concerto No 5 in A major KV 219


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 17 & 24 from Caprices Op 1
Brahms: Sonata No 3 in D minor, movements 3 & 4
Psathas: Gyftiko
Ysaˇe: Sonata No 3, Ballade


Semi-final Round III

Beethoven: Trio in D major, Op 70, No 1, The Ghost


Final Round Repertoire

Tchaikovsky: Concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Nadir' to 5787 between 4-11 June to vote for him!



Eun-Ae KOH (Korea)

Born

15 November 1989


Musical Education

Seoul Arts High School, Seoul National University


Principal Teachers

Bon-Joo Koo, Sunny Lee, Young-Uck Kim


Awards

JoongAng (National) Music Concours First Prize (2009), First Prize Korean Chamber Ensembleís National Competition for Strings (2006), Grant Prize Sungjung Music Competition (2005)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 2 & 17 from Caprices Op 1
Fauré: Sonata in A major, Op 13, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Wieniawski: Polonaise Brillante, Op 4


Semi-final Round III

Beethoven: Trio in D major, Op 70, No 1, The Ghost


Final Round Repertoire

Brahms: Concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Koh' to 5787 between 4-11 June to vote for her!



Woo Il LEE (Korea)

Born

24 June 1989


Musical Education

Korea National University of Arts


Principal Teachers

Nam Yun Kim


Awards

First Prize Joong-Ang National Competition (2008)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 13 & 23 from Caprices Op 1
Brahms: Sonata No 3 in D minor, movements 1 & 4
Psathas: Gyftiko
Ravel: Tzigane


Semi-final Round III

DvořŠk: Trio No 4 in E minor, Op 90, Dumky


Final Round Repertoire

Prokofieff: Concerto No 2 in G minor, Op 63


Sponsored by


TXT 'Woo' to 5787 between 4-11 June to vote for him!



Richard LIN (Taiwan/USA)

Born

6 July 1991


Musical Education

Taichung High School, Curtis Institute of Music


Principal Teachers

Gregory Lee, Aaron Rosand


Awards

Second Prize NTDTV International Chinese Violin Competition (2009), First Prize Buttram String Competition (2008), First Prize National Taiwan Violin Competition (2006)


Semi-final Round I

Bach: Grave and Fuga from Sonata No 2 in A minor
Mozart: Allegro from Concerto No 4 in D major KV 218


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 5 & 24 from Caprices Op 1
Beethoven: Sonata No 7 in C minor, Op 30, No 2,movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Saint-SaŽns: Introduction and Rondo Capriccioso, Op 28


Semi-final Round III

Schumann: Trio No 1 in D minor, Op 63


Final Round Repertoire

Brahms: Concerto in D major


Sponsored by Peter Wilson & Gerda McGechan


TXT 'Richard' to 5787 between 4-11 June to vote for him!



Sergey MALOV (Russia)

Born

18 June 1983


Musical Education

Mozartium Salzburg, Hanns Eisler School


Principal Teachers

Thomas Riebl, Antje Weithaas


Awards

First Prize and Audience Prize International Heifetz Violin Competition (2009), First Prize Tokyo International Viola Competition (2009), First Prize Mozart Competition Salzburg (2011)


Semi-final Round I

Bach: Grave and Fuga from Sonata No 2 in A minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 5 & 13 from Caprices Op 1
Prokofieff: Sonata No 1 in F minor, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Ravel: Tzigane


Semi-final Round III

Beethoven: Trio in D major, Op 70, No 1, The Ghost


Final Round Repertoire

Bartůk: Concerto No 2


Sponsored by The Becroft Foundation


TXT 'Sergey' to 5787 between 4-11 June to vote for him!



Eric SILBERGER (USA)

Born

2 November 1988


Musical Education

Juilliard School Pre-college, The Juilliard School


Principal Teachers

Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Glenn Dicterow


Awards

Toyota Award Association of Tchaikovsky Competition Stars (2007), First Prize Juilliard Violin Concerto Competition (2005), Semi-finalist International Violin Competition of Indianapolis (2010)


Semi-final Round I

Bach: Ciaconna from Partita No 2 in D minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 1 & 11 from Caprices Op 1
Prokofieff: Sonata No 2 in D major, movements 1 & 4
Psathas: Gyftiko
Waxman: Carmen Fantasie


Semi-final Round III

DvořŠk: Trio No 4 in E minor, Op 90, Dumky


Final Round Repertoire

Brahms: Violin Concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Eric' to 5787 between 4-11 June to vote for him!



Maciej STRZELECKI (Poland)

Born

18 December 1987


Musical Education

Paderewski Academy of Music


Principal Teachers

Jadwiga Kaliszewska, Bartosz Bryla


Awards

First Prize Yamaha Young Performing Artist Competition (2010), M Spirak International Violin Competition (2010)


Semi-final Round I

Bach: Ciaconna from Partita No 2 in D minor
Mozart: Allegro from Concerto No 4 in D major KV 218


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 23 & 11 from Caprices Op 1
Franck: Sonata in A major, movements 3 & 4
Psathas: Gyftiko
Wieniawski: Faust-Fantasie, Op 20.


Semi-final Round III

Ravel: Trio for piano, violin and violoncello


Final Round Repertoire

Brahms: Concerto in D major


Sponsored by Don & Jan Spary


TXT 'Maciej' to 5787 between 4-11 June to vote for him!




Born

2 December 1991


Musical Education

Seoul Arts High School, Korea National University of Arts


Principal Teachers

Nam-Yun Kim


Awards

Second Prize Louise Spohr International Competition, Category III (2010), Third Prize Joongang Competition (2010), First Prize All Japan International Competition (2010)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 2 & 7 from Caprices Op 1
Brahms: Sonata No 3 in D minor, movements 1 & 4
Psathas: Gyftiko
Ysaˇe: Solo sonata No 6


Semi-final Round III

DvořŠk: Trio No 4 in E minor, Op 90, Dumky


Final Round Repertoire

Tchaikovsky: Violin concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Min' to 5787 between 4-11 June to vote for her!




Born

1 July 1986


Musical Education

Northwestern University, The Juilliard School


Principal Teachers

Lynn Chang, Magdalena Richter, Masao Kawasaki, Cho-Liang Lin, Almita Vamos


Awards

First Prize Juilliard Concerto Competition (2010), Third Prize NTDTV International Violin Competition (2010)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 9 & 14 from Caprices Op 1
Debussy: Sonata (all movements)
Psathas: Gyftiko
Sarasate: Zigeunerweisen


Semi-final Round III

Beethoven: Trio in D major, Op 70, No 1, The Ghost


Final Round Repertoire

Tchaikovsky: Concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Arianna' to 5787 between 4-11 June to vote for her!




Born

29 May 1987


Musical Education

Korean National University of Arts


Principal Teachers

Nam-Yun Kim


Awards

First Prize KBS Competition (2008), Special Prize Best interpretation Mozart and Max Reger, Henri Marteau (2008)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro from Concerto No 3 in G major KV 216


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 11 & 23 from Caprices Op 1
Brahms: Sonata No 2 in A major, Op 100, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Saint-Saėns: Introduction & Rondo Capriccioso


Semi-final Round III

DvořŠk: Trio No 4 in E minor, Op 90, Dumky


Final Round Repertoire

Tchaikovsky: Concerto in D major


Sponsored by


TXT 'Youn' to 5787 between 4-11 June to vote for her!




Born

27 October 1988


Musical Education

Shanghai Conservatory, New England Conservatory of Music


Principal Teachers

Qing Zheng, Donald Weilerstein


Awards

First, Bach, and Audience Prize Yehudi Menuhin International Violin Competition (2010), Second Prize Wieniawski Violin Competition (2006), Second Prize and Best Commissioned Work Klein International String Competition (2010)


Semi-final Round I

Bach: Adagio and Fuga from Sonata No 1 in G minor
Mozart: Allegro Aperto from Concerto No 5 in A major KV 219


Semi-final Round II

Paganini: Caprice 9 & 17 from Caprices Op 1
Franck: Sonata in A major, movements 1 & 2
Psathas: Gyftiko
Tchaikovsky: Valse-Scherzo


Semi-final Round III

Beethoven: Trio in D major, Op 70, No 1, The Ghost


Final Round Repertoire

Prokofieff: Concerto No 2 in G minor


Sponsored by


TXT 'Yu' to 5787 between 4-11 June to vote for him!




New Zealand Development Prize Winner
Benjamin MORRISON (New Zealand)



Australian Development Prize Winner
Suyeon KANG (Korea)